Zainspirowani sztuczną inteligencją, w tym roku zapraszamy Was do stworzenia prac przedstawiających wpływ AI na artystyczną twórczość człowieka. Czy te dwa obszary muszą się wykluczać i konkurować ze sobą, a może stanowią źródło wspólnej inspiracji? Jak mogą wzajemnie na siebie o ddziaływać, harmonizować ze sobą? Ideą tej części konkursu jest zachęcenie do zaznajomienia się z tym, co przedstawia nam AI po to, aby własnoręcznie za pomocą pracy plastycznej przedstawić relacje pomiędzy sztuką tworzoną przez człowieka a obrazami wykonanymi przez sztuczną inteligencję, zestawić teraźniejszość z przyszłością w sztuce.

Zadaniem uczestników jest stworzenie pracy plastycznej przedstawiającej wybraną dziedzinę sztuki: śpiew, teatr, taniec i/lub plastykę. Praca w swojej treści powinna ukazać nadejście nowej rzeczywistości związanej z pojawieniem się technologii AI. Może to być pokazanie zarówno szans, jaki zagrożeń płynących z wykorzystania nowych technologii w sztuce. Pozostawiamy dowolność formy – praca może być wykonana np. w całości techniką własnoręczną lub w części przez AI. UWAGA! Wydruki stworzone przez sztuczną inteligencję nie mogą zajmować więcej niż około połowa pracy.

Format prac: A3

Technika wykonania: własnoręcznie wykonane prace płaskie lub prace płaskie z elementami przestrzennymi w formie tradycyjnej (np. akwarela, akryl, olej, kolaż, markery, ołówek, tusz, kredka, pastel, tempera itp.). Dozwolone jest wykorzystanie elementów przestrzennych z dowolnych materiałów i tworzyw(np. tektura, papier, drewno, klocki, gazety, tkaniny, styropian, itp.). Dopuszcza się wykorzystanie elementów z wydruków grafik wygenerowanych przez sztuczną inteligencję, nie mogą one jednak przekraczać około 1/2 całej pracy.

Kategorie wiekowe: 

∙ przedszkola i klasy „0”,

∙ szkoły podstawowe klasy I-III,

∙ szkoły podstawowe klasy IV-VI,

∙ szkoły podstawowe klasy VII-VIII,

∙ szkoły średnie,

∙ dorośli.

Warunki udziału w konkursie: 

∙ możliwe jest zgłaszanie prac indywidualnych,

∙ każdy uczestnik może zgłosić jedną pracę,

∙ każda placówka ma prawo nadesłać maksymalnie 3 prace w danej kategorii wiekowej,

∙ prace biorące udział w konkursie muszą być autorskie – własne, niepublikowane wcześniej oraz niezgłaszane w innych konkursach,

∙ praca musi być podpisana: imię i nazwisko, kategoria wiekowa, nazwa i adres placówki lub miejscowość wraz z kodem pocztowym w przypadku zgłoszenia indywidualnego.

Kryteria oceny przez komisję konkursową: 

∙ kreatywność i pomysłowość,

∙ estetyka wykonania,

∙ oryginalność w podejściu do tematu.

Prace konkursowe wraz z kartą zgłoszenia oraz wymaganymi załącznikami należy dostarczyć do15 marca
do p. Izabeli Włodek

Regulamin Kulturomaniak 2025