Projekt płytowy  „I wszystko gra!”
nabrał znaczenia międzynarodowego

Nasza szkoła w roku szkolnym 2023/2024 realizuje projekt „I wszystko gra!” w ramach programu Erasmus+. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych zaplanowaliśmy szereg działań, które w głównej mierze mają podnieść kompetencje posługiwania się językiem angielskim.

Naszą grupą docelową są uczniowie, którzy wyrazili chęć uczestniczenia w zaplanowanych zajęciach, a także nauczyciele oraz kadra zarządzająca. Szkoła uruchomiła kurs z języka angielskiego dla nauczycieli i kadry zarządzającej dla grupy początkującej i średniozaawansowanej. Jesteśmy w trakcie podpisywania pierwszych umów z nauczycielami, którzy pojadą na zagraniczne szkolenia metodyczne i kursy. Ruszyły również zajęcia z j. angielskiego dla uczniów, a w ramach projektu „I wszystko gra!” powstał klub czarnego krążka „Erasmus”, na którym omawiamy ważne zagadnienia z zakresu fonografii oraz wykorzystujemy płyty winylowe w edukacji.

Na zajęciach omówiliśmy już pierwsze próby zapisania dźwięku. Nie mogło zabraknąć zajęć przy naszym stanowisku odsłuchowym, które powstało przy wsparciu Rady Rodziców, a także naszej społeczności szkolnej.  Wykonaliśmy pierwsze doświadczenie ze zwykłą igłą, która odtworzyła dźwięk, a także przyjrzeliśmy się bliżej budowie gramofonu. Dzięki temu uczniowie przygotowują się do wspólnej realizacji wykorzystania czarnych krążków na zajęciach razem ze szkołą partnerską, która już potwierdziła przybycie do naszej Dzielnicy. Nasi goście przyjadą do nas z Kraju Basków w Hiszpanii i opowiedzą o swojej kulturze i historii. Uczniowie nawiązali już pierwszą znajomość łącząc się z nimi on-line.

Podsumowaniem naszych wspólnych realizacji będzie wyjazd do prawdziwej wytwórni płyt winylowych, w której to zobaczymy na własne oczy jak powstaje zapis dźwiękowy na płycie. Serdeczne podziękowania przesyłam dla wszystkich, którzy są zaangażowani w realizację naszych erasmusowych celów, a także rodziców, którzy włączyli się w organizację przyjazdu gości i postanowili przyjąć ich do siebie. Nasza akredytacja projektowa przyznana została na cztery lata. Będziemy podejmować kolejne wyzwania z myślą o współpracy z innymi krajami europejskimi. Będzie się działo!

Ze szkolnym pozdrowieniem

Łukasz Trawczyński

Szkolny koordynator projektu Erasmus+ w SP 353