16 listopada 2012r obchodziliśmy w Szkole Podstawowej 353  Dzień Dobrego Jedzenia. Celem akcji było uświadamianie młodym ludziom jak ważną sprawą jest przestrzeganie zasad zrównoważonej diety.

Z badań wynika, iż coraz większa liczba społeczeństwa polskiego cierpi na różne schorzenia związane z układem pokarmowym. Szacuje się, iż nawet co czwarty Polak ma problemy z cukrzycą. Jednak to nie jest  jedyne zagrożenie związane z nieprzestrzeganiem zasad właściwego odżywiania się. Coraz częściej obserwuje się problemy z otyłością u bardzo młodych ludzi. Stres, nieprzestrzeganie zasad diety zrównoważonej  i obecność bakterii chorobotwórczych Helicobacter pylori  są najczęstszą przyczyną wrzodów żołądka.  Wcześnie zaczęta edukacja prozdrowotna naszych dzieci jest w stanie zapobiec większości chorób związanych zarówno z układem pokarmowym, jak i krwionośnym.

Szkoła Podstawowa nr 353 bardzo aktywnie włączyła się w akcję  Dnia Dobrego Jedzenia, którego hasłem było „Drugie śniadanie do szkoły”. Na lekcjach przyrody poprzedzających ten szczególny dzień wyjaśnialiśmy naszym dzieciom na czym polega dieta zrównoważona i czemu tak ważne jest przestrzeganie jej zasad. Przekonywaliśmy, iż to dzięki właściwej diecie bogatej w błonnik i witaminy jesteśmy w stanie regulować pracę naszego układu pokarmowego, zapobiegając licznym schorzeniom.  Tłumaczyliśmy jak ważne jest spożywanie dużej ilości cukrów, ale nie tych występujących w słodyczach, lecz  zjadanych wraz z pieczywem, makaronem, czy ziemniakami.  W trakcie godzin wychowawczych dzieci mogły wykorzystać zdobytą wiedzę. Uczniowie układali jadłospis na każdy dzień tygodnia uwzględniając zasady diety zrównoważonej. Młodsze dzieci rozwiązywały rebusy, zagadki, rymowanki związane z hasłem Dnia Dobrego Jedzenia. Krótka prezentacja multimedialna  „Zdrowo jem” pomogła usystematyzować zdobyte informacje, by jak najlepiej odpowiedzieć na pytania konkursowe „Wiem co jem”. Podsumowaniem  Dnia Dobrego Jedzenia było wręczenie przez Panią Dyrektor nagród laureatom konkursu „Wiem co jem”. Mogliśmy również wysłuchać wierszy recytowanych przez uczniów naszej szkoły, których tematyką były warzywa i owoce, wysłuchać piosenek związanych z tym szczególnym dniem i obejrzeć scenkę prezentowaną przez uczniów  na temat zasad prawidłowego odżywiania się.

            Ten dzień był wyjątkowo zdrowy, kolorowy i niesamowicie smaczny.

Magdalena Przybyłek

nauczyciel przyrody w SP 353