8 kwietnia  uczniowie klasy  IVc  mieli niecodzienną okazję  odwiedzenia Pałacu Prezydenckiego.

Pałac Prezydencki usytuowany jest na Krakowskim Przedmieściu. Został wzniesiony w latach czterdziestych XVII wieku i był wielokrotnie przebudowywany. Swój obecny wygląd uzyskał na początku XIX wieku. W latach 1994–2010 pałac stanowił rezydencję prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej. Obecnie gmach wykorzystywany jest w celach reprezentacyjnych i administracyjnych.

Zwiedzanie pałacu rozpoczęliśmy od prawego skrzydła, gdzie na parterze, za szklanymi drzwiami, stoi oryginalny stół, przy którym w 1989 r. w Sali Kolumnowej odbywały się obrady plenarne Okrągłego Stołu. Następnie udaliśmy się do Sieni Głównej. Tutaj  w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej witani są goście przybywający do Pałacu. Dowiedzieliśmy się, że prezydent wita osobiście tylko głowy państw.

W sali Jerzego Nowosielskiego obejrzeliśmy dzieła autora –  obrazy abstrakcyjne, pejzaże i monastyry.

Dziewczętom spodobała się Sala Rokoko, zwana damską ze względu na swój wystrój. W tej sali przyjmują gości małżonki prezydentów.

W Sali Białej prezydent przyjmuje głowy państw i szefów rządów.

Zobaczyliśmy też Jadalnię i Salę Niebieską, gdzie  udało nam się zasiąść na fotelu prezydenta.

Najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem  jest Sala Kolumnowa, w której odbywają się najważniejsze uroczystości, takie jak  nadawanie odznaczeń czy powoływanie rządu. Odwiedziliśmy  też kaplicę prezydencką, w której na ścianach wiszą podarunki od papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI, a także krzyż wycięty z pozostałości zniszczonych w 2001 roku wież World Trade Center. Pani przewodnik, opisując  kolejne pomieszczenia, przybliżała  fakty z historii Polski.  Na koniec wszyscy otrzymali drobne upominki. Dalszą lekcję historii odebraliśmy od pana Grzegorza Łeszczyńskiego, idąc szlakiem zabytków Starego Miasta.

Dziękujemy pani Monice Biernat za pomoc w organizacji wyjazdu.

Po wycieczce uczennica naszej klasy Karolina Ciołek ułożyła test  sprawdzający wiedzę o Pałacu Prezydenckim i Starym Mieście. Zachęcamy czwartoklasistów do rozwiązania testu. Znajdziecie go w zakładce Prace Uczniów.  Na uczniów, którzy prawidłowo rozwiążą test czekają upominki.

Powodzenia!

Uczniowie klasy IVc   z wychowawczynią  Aliną Lebiedziewicz