W dość nietypowy sposób uczennica IVa Magdalena Harazińśka w piątek 4 kwietnia miała okazję zwiedzić Senat Rzeczpospolitej Polskiej. Magda została zaproszona na finałowy turniej szachowy w ramach akcji „Szachiści Grają Dla Polonii”. Akcja ma na celu zorganizowanie turniejów szachowych, z których dochód jest przeznaczony na dofinansowanie pobytu wakacyjnego dzieci z rodzin polskich zamieszkałych za naszą wschodnią granicą. Często dla dzieci tych zobaczenie kraju, z którego pochodzi ich rodzina jest niemożliwe właśnie ze względów finansowych.

Od września do grudnia 2013 odbywały się turnieje kwalifikacyjne, a turniej finałowy miał miejsce właśnie w ostatni piątek. Do finału akcji zostało zakwalifikowanych ponad 40 dzieci z różnych stron Polski. Byli to zwycięzcy turniejów kwalifikacyjnych po jednym z chłopcu i dziewczynce z każdego turnieju. Dodatkowo w finale brali udział członkowie Polskiego Związku Szachowego i w samym turnieju także niektórzy parlamentarzyści. Pierwsza część dnia była poświęcona na zwiedzanie Senatu, spotkania z ludźmi znanymi powszechnie z pierwszych stron gazet i lub wiadomości telewizyjnych. Na spotkaniu z dziećmi pojawił się między innymi Marszałek Sejmu Wiesław Niesiołowski, Minister Sportu Andrzej Biernat, czy były Wicepremier Poseł Jacek Rostowski.

W drugiej części dnia uczestnicy Finału zagrali w turnieju szachów błyskawicznych. Wśród 54 zawodników byli Parlamentarzyści, członkowie zarządu Polskiego Związku Szachowego i dzieci – zwycięzcy turniejów lokalnych. nasza Magdalena zagrała świetny turniej, zdobyła 4 miejsce, będąc najlepszą z dziewcząt i kobiet startujących w turnieju. Nagrodą był jedynie pamiątkowy dyplom, bo jak podkreślono, ważniejszy jest sam udział niż zdobyte trofea.

Szczegóły akcji można znaleźć:

http://szachiscigrajadlapolonii.chessbrains.pl/2014/02/28/final-2014-w-senacie/   ,

a wyniki turnieju finałowego tutaj:

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_1950/results.html?l=pl&tb=10_

 

 

PS od niedzieli 6.04 Magda będzie grała na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży Sportów Umysłowych w Spale czyli inaczej  Mistrzostwach Polski Juniorek w Szachach na 2014 rok. Zachęcamy do kibicowania:

 

http://serwer1410058.home.pl/transmisja/D12/

 

http://www.oomlodzkie.pl