Fundacja Inicjatyw Aktywnych Go Silver w porozumieniu  z Fundacją Małego Odkrywcy, organizuje podczas Pikniku Rodzinnego w naszej szkole – rodzinną grę miejską – Leśne Duszki. 

Zapraszamy i zachęcamy całe rodziny (dzieci, rodzeństwo, babcie, dziadków, ciocie, wujków) do wzięcia udziału we wspólnej zabawie.

    Z kwestii organizacyjnych:

– na potrzeby pikniku w terenie (w promieniu max 1,5 km od Szkoły) zostaną oznaczone miejsca gier terenowych tak, aby logistyka dla uczniów i rodziców z SP 353 nie była zbytnim obciążeniem,

– Fundacja  zapewnia wsparcie czterech koordynatorów w terenie.

– na terenie naszej szkoły  będzie  namiot – Stacja Startowa dla uczestników .

Serdecznie zapraszamy do udziału w grze!

1 Opis ogólny

Gry miejskie to projekty aktywizujące duże grupy ludzi. Wykorzystując niezwykły potencjał naszej gminy chcieliśmy zaproponować organizację dwóch gier miejskich będących nie tylko wspaniałą okazja do spędzenia czasu wolnego i lepszego poznania miejsca, w którym żyjemy, ale możliwości nawiązania międzypokoleniowego porozumienia.

2 Cel gry:

Celem gry jest lepsze poznanie zielonych terenów naszej gminy, jej walorów przyrodniczych
i krajobrazowych oraz propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia. Dla najmłodszych treści dydaktyczne i edukacyjne gry przedstawiamy w działającej na wyobraźnie i łatwo przyswajalnej formie poszukiwania duszków leśnych.

3 Przebieg gry: Na pikniku będzie stacja: „gra miejska” –  namiot, odpowiednio oznaczony, z koordynatorem odpowiedzialną  za przebieg gry. Rodziny, które zdecydują się wziąć udział w grze otrzymają tam karty startowe i mapy, z pozaznaczanymi punktami. Ich zadaniem będzie znaleźć zaznaczone na mapie punkty
i odpowiedzieć na pytania konkretnego duszka leśnego. Każda z drużyn będzie miała zapisany czas startu
i zakończenia zadania. Na tej podstawie wytypujemy najlepsze drużyny.

4 Przykładowy duszek:

Duszek Wydmiak-Leśniak 

 

Poskręcany, pozwijany, porośniętym lasem

Ułożony wiatru śpiewem i płynącym czasem

Przecinam ja lasy nasze, tajemnice skrywam

Magię dawnych dziejów  przed Wam odkrywam

Ubarwiam ja letnie wycieczki, wygłupy i żarty

Zimą grzbiet swój oddaje  pod sanki i narty

Pokręcone moje dzieje, ot historia taka

Przywitajcie koledzy, Wydmiaka -Leśniaka!

 

Cześć dzieciaki, to ja Wydmiak Leśniak! Powstałem tutaj dawno, dawno temu wcześniej niż otaczające Was lasy. Ukształtował mnie wiatr, w czasach, gdy była tu tylko otwarta przestrzeń.  To na moim ciele zatrzymywały się przywiewane wiatrem nasiona, które znalazły tu schronienie. To między moimi ramionami powstały podmokłe lub torfiaste zagłębienie zwane misą, częstokroć wypełnione wodą. Jeśli dobrze poszukacie wśród moich  zalesionych wydm, znajdziemy takie właśnie wodne lub torfiaste oczka, pełne życia. Powiedziałam “zalesionych wydm”, bo z czasem całe moje ciało porosła roślinność, która związała mnie na stałe. To właśnie las trzyma mnie w jednym kawałku i dzięki niemu jestem tu dziś z Wami. Nie trudno więc sobie wyobrazić, co może stać się z naszym krajobrazem, jeśli wycinając drzewa w sposób niekontrolowany, pozbawimy go naturalnej ochrony….

 

A Jakimi drzewami jestem porośnięty? Rozejrzyjcie się, jakie drzewa widzicie najczęściej? No właśnie iglaste! Taki las zwany jest borem, a w moich okolicach możecie znaleźć trzy rodzaje borów.

Bory sosnowe suche – charakteryzujące się tym, że rosną na suchych glebach piaszczystych; głównymi składnikami flory są sosny zwyczajne, a w runie leśnym dominują mchy, porosty oraz rośliny kwiatowe.

Bory sosnowe świeże – rosną na dosyć wilgotnych glebach; w runie leśnym rosną wrzosy, borówki oraz jagody czarne; występują w nich też drzewa liściaste np. brzoza.

Bory sosnowe bagienne – spotykamy je na glebach torfowych, podmokłych – drzewa są tu mniejsze (niekoniecznie), a głównymi roślinami spotykanymi w runie leśnym są mchy.

 

5) Stacje Edukacyjne

Oprócz Duszków leśnych na trasie naszej gry będzie kilka stacji edukacyjno-dydaktycznych, z informacjami dotyczącymi istotnych dla najmłodszych aspektów życia. I tak między innymi:

Stacja mały grzybiarz Stacja bezpiecznie przez drogę, w trakcie realizacji gry spotkanie z przyrodnikiem-grzybiarzem, który powie jakie grzyby są jadalne, a jakie nie, na co zwracać uwagę, kiedy i w jaki sposób zbierać.  Po skończeniu gry informacje będą dostępne po wczytaniu QR Codu.

 

6) Zakończenie i podsumowanie

Dla najlepszych 3 drużyn przewidzieliśmy pamiątkowe puchary .

Dla kolejnych 5 drużyn drobne upominki i dyplomy.