16 października to ustanowiony w 2013 roku Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Jego celem jest popularyzacja wiedzy o tym jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Szkoła Podstawowa nr 353 im. „Wielkich Odkrywców” od samego początku aktywnie uczestniczy w obchodach tego dnia, przyłączając się do akcji bicia Rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy. Rozpoczynaliśmy te działania w szkole z naszymi uczniami, a rok temu udało nam się zachęcić do idei bicia Rekordu także pracowników firmy ZnanyLekarz.pl. Po zeszłorocznym sukcesie akcji, także w tym roku przyjęliśmy zaproszenie do siedziby firmy, by wspólnie uczestniczyć w tym wydarzeniu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 2a i 2d, którzy najpierw przeszkolili dorosłych jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy, by punktualnie o godzinie 12:00 przez kolejne 30 minut wspólnie z całą Polską przystąpić do próby bicia Rekordu. Pracownicy firmy byli pod ogromnym wrażeniem umiejętności naszych drugoklasistów, którzy od początku września podczas zajęć realizowali program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Celem szkolenia jest wdrażanie wiedzy, wyrabianie nawyków u najmłodszych, a przede wszystkim nabywanie chęci i odwagi do udzielania pierwszej pomocy. Podczas zajęć uczniowie uczą się prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, a także podstawowych czynności wykonywanych przy osobie poszkodowanej.

W 2018 roku podczas akcji było nas aż 116 342 w 1142 instytucjach. W tym roku wzięło udział rekordowe 150 560 osób w 1 380 instytucjach! Rekord znów został pobity, a my mieliśmy w tym swój udział.

Anna Siemińska

Marzena Perzanowska